Czym jest ciepły montaż okien?

0
388

Nowoczesna technologia hermetycznego montażu okien SWS

W każdym obiekcie budowlanym okna mają różne przeznaczenia, ale chyba najważniejszą z nich  jest ochrona wnętrza przed zimnem oraz wilgocią. Efektywność tej ochrony zależy jednak nie tylko od gatunku i ceny okien, ale głównie od tego, jak zostały one zamocowane. Najwyższy poziom szczelności okien można dzisiaj osiągnąć, stosując nowoczesne metody ich osadzania, takich jak ciepły montaż z użyciem dedykowanych taśm paroizolacyjnych oraz paroprzepuszczalnych.

Co to jest ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien zwany jest przez niektórych montażem warstwowym, bowiem wykorzystuje się przy nim aż trzy warstwy izolacyjne między oknem a murem i są nimi:

  • taśma wewnętrzna do okien
  • piana montażowa
  • taśma paroprzepuszczalna do okien

Pianka poliuretanowa jest jędrnym substancją pozwalającym dokładnie wypełnić przestrzenie między ościeżem a futryną, jednak aby należycie pełniła swoją funkcję izolatora, musi być sucha. Suchość zapewniają jej właśnie dedykowane taśmy paroizolacyjne. Zadaniem taśmy paroszczelnej mocowanej na ościeżnicy od strony wewnętrznej jest ochrona piany przed wnikaniem do niej wilgoci z wnętrza budynku. Taśma paroprzepuszczalna montowana jest natomiast od strony zewnętrznej do ościeżnicy i jej podstawową funkcją jest zapobieganie przenikaniu wilgoci z zewnątrz.

Dlaczego montaż trójwarstwowy jest lepszy od metod konwencjonalnych?

taśma paroszczelna

Warto zwrócić uwagę, że popularne okna różnią się od tych wykorzystywanych w dawnych czasach. Przede wszystkim mają one dużo lepszy współczynnik przenikania ciepła (Uw), który oznacza, że mniej ciepła „ucieka” przez okno przy określonej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Im niższy jest ten parametr, tym okno jest bardziej energooszczędne, co zdecydowanie przekłada się później na opłaty za ogrzewanie. Energooszczędność okien to jednak tylko jedna strona medalu, dlatego że duże znaczenie dla ewentualnych strat ciepła ma właśnie montaż. Nawet najdroższe okno o najniższym współczynniku Uw nie będzie energooszczędne, jeśli będzie zamontowane niezgodnie ze sztuką bądź tradycyjnymi metodami. najbardziej typowym błędem pod tym kątem jest zastosowanie wyłącznie pianki montażowej bez taśm. Na rezultaty takiego montażu nie trzeba długo czekać – zimą pojawiająca się naturalnie para wodna między oknem a ścianą, zawilgaca piankę, która z kolei potraktowana niską temperaturą tworzy mostek termiczny, przez który najzwyczajniej dochodzi do nieopanowanej utraty temperatury. rezultatem ubocznym takich warunków jest niestety rozwój grzybów i pleśni, będących przyczyną alergii u wielu osób.

Taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne izolując warstwę pianki przed wilgocią, najskuteczniej zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych! Nie ma lepszych technologii, dlatego aktualnie system ciepłego montażu z użyciem specjalistycznych taśm, uznawany jest za najlepszą alternatywę dla tradycyjnych metod.

Kompletny system ciepłego montażu okien SWS

Wśród specjalistów wykonujących ciepły montaż okien świetnie znana jest technologia SWS, czyli Soudal Window System. Jego nazwa pochodzi od nowatorskich i ekologicznych materiałów dla budownictwa, który opatentował już wiele kompletnych rozwiązań w tym obszarze. System SWS to nic innego, jak kompletny zestaw materiałów najwyższej jakości dedykowany prawidłowemu wykonaniu ciepłego montażu okien. system ten tworzą takie produkty jak:

  • pianka poliuretanowa
  • taśmy paroizolacyjne
  • taśmy paroprzepuszczalne
  • taśmy rozprężne
  • masy uszczelniające.

Warto zaobserwować, że w tym komplecie obecne są taśmy rozprężne, które są dedykowane do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych powstających pomiędzy oknem a węgarkiem (czyli wystającą wokół okna częścią muru). Poliuretanowa taśma rozprężna do okien w systemie SWS czyli Soudaband Acryl jest bardzo łatwa w zastosowaniu nawet na bardzo porowatych powierzchniach i doskonale chroni miejsca styku ramy okiennej ze ścianą przed utratą ciepła, a także od deszczu i wiatru.

Korzyści z zastosowania wielowarstwowej techniki montażu okien

Decydując się na warstwowy montaż okien, najlepiej z kompletnym systemem materiałów takim jak SWS, można liczyć na szereg korzyści, które będą odczuwalne na przestrzeni kolejnych lat od zamontowania stolarki okiennej.

Przede wszystkim zastosowanie takiej metody montażowej zwiększa poziom szczelności połączenia okna z ościeżem kilkukrotnie w porównaniu do sposobów tradycyjnych.

Zapewnienie suchości pianki montażowej poprzez wykorzystanie taśm do ciepłego montażu to gwarancja ochrony przed powstawaniem mostków termicznych, a więc także strat ciepła.

Zmniejszenie strat energii wydostającej się tą drogą, oddziałuje z kolei bezpośrednio na mniejsze koszty ogrzewania budynku.

Co więcej, taśmy do ciepłego montażu efektywnie chronią ścianę przed wnikaniem wilgoci, a więc przeciwdziałają wszelkim skutkom ubocznym tego zjawiska w postaci łuszczenia się farby na ścianach na styku ościeżnicy z murem, czy pojawienia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia pleśni.

Trójwarstwowy montaż okien to dzisiaj z pewnością najefektywniejsza metoda szczelnego montowania okien, którą warto wykorzystywać nie tylko w budynkach pasywnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here